פרוט 12 שבטי ישראל ל 12 אבני החושן של הכהן הגדול

שבט ראובן- אבן אודם

אודם אבנו של שבט ראובן

אבן האודם של שבט ראובן, והיא אבן הקרניליאן לפי מדרש תלפיות. וסגולתה לבהירות עיניים (דבר המרמז לשמו של ראובן – "כי ראה ה' בעניי") ועוצרת הדם ותחזיק הלב ותשקיט הכעס. רבינו בחיי רומז בסגולת האבן להיותו של ראובן בכור הבנים "וסגולתה של אבן האודם, שכל אשה שנושאתו אינה מפלת לעולם נפלים, והוא טוב לאשה המקשה לילד. ואם שוחקים אותו ומערבים אותו באכילה ושתיה, מועיל הרבה להריון". ואבן זו היא סגולה לעת מגפה. גם לצבעו נדרשו: "ראובן הרומז למדת הדין -אבני אודם הרומז לדעת המקובלים למידת הדין"

אבן אדומה כתומה הדומה לבשר אדם ודמו, כאשר משייפים אותה היטב תאיר ותזהיר – טובה לנשים הרות, מחזקת את הלב .

אבן עם השפעה נגד דכאון ומי שנושא אותה משפיעה על חיוניות שמחה ומזל.

טובה לפריון, הריון ולידה.טובה להרגשת סיפוק עצמי ולהטענה עצמית באנרגיה חיובית

צבע אדום –זהו צבע יאנג, כלומר אקטיבי מאוד. זהו צבע המזל בתרבות הסינית. הוא מקושר לשמחה, פרסום, הצלחה, תשוקה. זהו צבע שמעורר לפעולה אבנים אדומות- מעניקות אנרגיות מאירות את היום,טוב לזרימת דם, בעיות דם, קשורה לבעיות מיניות,השפעות וסיבוכים מהצטננות, חוסר תחושה.

 

שבט שמעון – אבן פטדה

פטדה אבנו של שבט שמעון

 

מדרש תלפיות בדעה  שזוהי אבן ירוקה ורכה, "ואם תשם במים רותחים-תצנן אותם. בדומה לכך, כותב רבינו בחיי שסגולתה- שהיא מקררת את הגוף. בעל מדרש תלפיות כותב, שהיא טובה לחולי המעיים ולקדחת.

 

צבעה חום בהיר, ויש אומרים שצבעה ירוק או צהוב, האבן מלמדת זכות על האדם ומקררת את חום הגוף ודמו. טובה מאד לבריאות. תומך במערכת הלימפתית, בסוכרת, בכליות ובכבד. מטהר רעלים.

אבנים צהובות – עובדות על האינטואיציה ומעוררות חכמה פנימית.

צבע זה שימש את הקיסרים בסין. בהיותו משויך לאלמנט האדמה, מייצג הצהוב את החיבור אל הקרקע, הפרקטיקה, החוכמה והסובלנות. הוא קשור גם למערכת העיכול ולכן יתאים במטבח. גם צבע זה מומלץ לשימוש במינונים נמוכים או בגוונים בהירים. אפשר להשתמש בו גם בחדרי עבודה או בחדרי שינה, שוב בגוון בהיר או במינון נמוך.

הכיוונים הטובים לצהוב הם דרום-מערב, מערב, צפון-מערב וצפון-מזרח.

אבן המושכת כסף, מקושרת להצלחה ועסקים ,

ממריצה את בהירות המחשבה ומזרזת קבלת החלטות,

מחדדת את יכולת הביטוי.

גורמת לאדם להקרין החלטיות וביטחון עצמי.

טובה לחיזוק קשרים אינטימיים

שבט לוי – אבן ברקת

ברקת אבנו של שבט לוי

הברקת היא אבנו של שבט לוי. "ונקראת ברקת על שם שנוצצת כברק", מסביר רבינו בחיי. לכן היא נבחרה כסמלו של שבט לוי, שהם מאירים בתורה, כמו שנאמר "יורו משפטיך ליעקב ותורתך לישראל" (דברים לג) וכשנולד משה, שהיה משבט לוי נתמלא הבית אורה, ולעתיד ראו כל ישראל כי קרן אור פניו. וכתוב "חכמת אדם תאיר פניו" (קהלת ח) וסגולתה – שהיא מחכימת פתי ומאירת העיניים ". מדרש תלפיות רואה בסגולת האבן גם משום שמירה וחסות: וסגולתו, לחלום חלומות טובות ויועיל לנצח האויב במלחמה, ומשמר האדם מהזיקים (הברקים) והרעמים. ונראה, שהיה שבטו של לוי מפותח על אבן זו לפי שלוי היה עסוק בתורה, וחז"ל אמר שכל המשביע עצמו מדברי תורה, אין מבשרים אותו חלומות רעים, והעוסק בתורה אויביו נופלים תחתיו ונשמר מכל נזק".

צבעה ירוק כהה או כתכלת השמים ודומה לזכוכית הקריסטל, האבן מועילה לאנשים שעוסקים בלימוד ומוסיפה חוכמה. יש אומרים כי אם שוחקים אותה ומערבים אותה במאכל ובמשתה האבן תועיל לפתיחות הלב וחוכמה.

טוב להתקררויות, לחולשה ובעיות בעצבים, לשפעת, לכיבים, לקדחת השחת ומשתן כללי מבצקות בריריות.

צבע זה מקושר עם אלמנט העץ ומייצג צמיחה, גדילה, תנועה, שינויים, מוטיבציה ואומץ, וגם בריאות.

זהו צבע מרגיע ולכן מתאים לחדרי ילדים. הכיוונים שלו הם מזרח, דרום-מזרח ודרום.

עצבים, חשדנות, קינאה ולכן חשוב לשמור על מינון נכון. מרגיעה, טובה לתקשורת והבעה. מגבירה את היצרתיות ומנהיגות מחזקת את הקשר וההבנה בין בני הזוג.

שבט יהודה – אבן נופך

נופך אבנו של שבט יהודה

 אבן זו המזוהה במדרש תלפיות כקרבונקה, "סגולה להסיר המחשבות הרעות ומחזיקה את הרוח החיונית, תועיל ללב ולרוח וסגולתה- להרחיק המגפה". רבינו בחיי מציין שהנופך "זיוו מבהיק" וסגולתו מותאמת לשבט יהודה: סגולתה שכל מי שנושאה – אויביו הופכין לו עורף, ולכן נקרא נופך, וכך כתוב ביהודה:ידך בעורף אויבך(בראשית מט, ח)

צבעה חום כהה- דומה לאש בוערת ומבהיקה המוצתת בפחם. הנופך היא המעולה באבנים כפי שהזהב הוא המעולה שבמתכות, מועילה במיוחד נגד המרה השחורה והדאגה, הנושא אותה ינצח במלחמה נגד אויביו. אבנים חומות- גורמות לעונדים אותן להיות מודעים יותר לטבע ומקשרת אותו לאדמה, כלומר לבסיס ועוזרת לביטחון עצמי.

 אבן ספיר- שבט יששכר :

ספיר אבנו של שבט יששכר

 לוחות הספיר היו חצובות מאבן ספיר, ולכן זוהי אבנו של יששכר שהיה שבט של הוגי תורה: "מבני יששכר יודעי בינה לעיתים". ואף במתן תורה חזו ישראל בכסא הכבוד "ותחת רגליו כמעשה לבנת הספיר", וידוע כי נפש בעלי התורה צרורה בצרור החיים תחת כסא הכבוד, שכתוב בו " כמראה אבן ספיר דמות כסא", ואף מראה האבן הוא כצבע התכלת שהוא צבע הענווה והשפלות. כך הסביר רבינו בחיי. סגולותיה הן גופניות בעיקרן. לרבינו בחיי היא טובה  לאור העיניים, ולכן מעבירים אותה על העיניים (וכן התורה מאירת עיניים) ואמרו שהאבן הזאת תועיל לכל כאב ונפיחה בכל מקום בגוף"( וכן התורה מרפאה לכל הגוף.

צבעה כחול, בהיר כתכלת עד כהה, סגולת האבן לשמור על בריאות הגוף ובפרט על בריאות העיניים. להשכנת שלום, משרה שלוה ומנוחת הנפש, ומועילה נגד כאבים נפיחות ובריאות.

אבנים כחולות– מרגיעות כעסים, עצבנות וייאוש ומאפשרות להתבטא ללא חשש. מסייע למיגרנות, מרגיע בעיות עיניים ואוזניים. צבע של שלווה, קר ומרגיע. מסמל חשיבה, הבנה, רוגע, אך גם מסתורין. מבחינה בריאותית הוא עוזר בהורדת חום ולחץ דם גבוה.הכחול משויך לאלמנט המים ומתאים לאזורי צפון, מזרח ודרום-מזרח. בהיותו מרגיע, הוא מומלץ לשימוש בחדרי שינה או חדרי טיפולים. מקומות שדורשים רוגע.

מפתחת את החוכמה ומעניקה תחושת שלווה פנימית גדולה במיוחד.

נחשבת לאבן של האמת, צחות המחשבה והחוכמה . נמצאת בצ'אקרת הגרון ומשפיעה על תקשורת טובה בין אנשים וגם טובה למרצים.

שבט זבולון – אבן יהלום

יהלום אבנו של שבט זבולון

היהלום הוא אבנו של  שבט זבולון ומדוע? משום, שהיא לבנה כולה כמו שהכסף לבן. והוא סימן לעושרו של זבולון, שנאמר "זבולון לחוף ימים ישכון" סגולתה להצליח במסחר  כך כותב רבינו בחיי. סגולה נוספת, מסירה מהנושא אותו פחד וירפא כל חולי מרה שחורה.

הלבן מקושר אצל רבים כצבע של ניקיון, טוהר, רעננות והתחדשות, קדושה.

זהו צבע המשויך לאלמנט המתכת. אלמנט של סדר ומשמעת.

צבעה שקוף עד לבן, מועילה לאריכות ימים, טובה למסחר ופרנסה. סגולה מיוחדת לנושאה בזרוע השמאלית לנצח את אויביו, ומועילה להסרת כשפים ופחד.

הלבן מתאים לאזורי מערב, צפון-מערב וצפון.

אבנים לבנות– ביכולתן לרפא תאים ולהעניק התחדשות לגוף ולנפש

אבן בעלת עוצמה רבה.

היהלום קולט אנרגיה מהסביבה ולכן מגן מפני אנרגיות שליליות

אך רצוי לטהרו לעיתים קרובות ,

אבן המקלה על לחץ מחזקת ביטחון עצמי ועוזרת לנטרל קינאה מיותרת, דוחה ומנטרלת עין הרע מסייעת בבחירת כיוון בחיים, אבן ריפוי כללית. מעניקה נקודת מבט צלולה על החיים.

שבט דן – אבן לשם

לשם אבנו של שבט דן

לשם תכונה רוחנית "סגולתה לשמור האדם מהסכנות ולחזק הלב ולהאיר העיניים, ולעשות שהאיש הנושא  האבן הזאת יהיה שמח וטוב לב כל הימים".(מדרש תלפיות)

צבעה ירוק טורקיז, מחזקת לב חלש, מרבה שמחה, תורמת להצלחת מעשיו של המשתמש בה. טובה במיוחד לבריאות ונגד עין הרע.

טורקיז:  מסייע לבעיות בגרון, נוגד דלקות.אבנים טורקיזיות – עוזרות לעבור את החיים בקלות רבה יותר.

בתקופות הקדומות צבעו אף את הקירות בטורקיז להשכין שלום בית.

תכשיטים רבים משובצים באבני טורקיז שגורמת לרגיעה הרמוניה ומגבירה הגשמה עצמית.

שבט נפתלי – אבן שבו

שבו: אבנו של של שבט נפתלי  

מביאה לנושאה שינה מנוחה ושמחה. מועילה ללב ושומרת על האדם מכל רע. טוב לתלות את האבן על הצוואר ותרד על החזה, שתיגע בבשר במקום מושב הלב, מועילה גם להעשיר ממציאה לנושא אותה חן וחסד ורחמים בעיני כל רואיו ונותנת לו חכמה ושכל.  אבן זו ניתנה לשבט נפתלי שהיה חכם ובעל מליצה ככתוב: "הנותן אמרי שפר" והיה עשיר ושליו ושקט ושמח ככתוב: "נפתלי שבע רצון ומלא ברכת ה'".צבעה דומה לפרח היקינטון. גוונו משתנה קצת בהתאם למזג האוויר כך כשהאוויר זך האבן תאיר היטב וכשהאוויר מעונן האבן תכהה ויתמעט זוהרה כך שצבע האבן כחול בהיר עד טורקיז. מביאה לנושאה מנוחה ושמחה ונגד עין הרע. טוב לתלות את האבן על הצוואר ותרד על החזה- שתיגע בבשר במקום מושב הלב, מכיוון שמועילה ללב ושומרת על האדם מכל רע. טובה נגד דיכאון.

אבנים אפורות – וגם צבעוניות לרוב באים גם עם פסים או עיגולים.

מחזקת את מערכות ההגנה של הגוף והביטחון העצמי. מעניקה יותר כוח ואומץ. אבן מקרקעת מחזקת את הקשר של האדם לשורשיו, אבן נגד עין הרע.

 שבט גד – אבן אחלמה

 אחלמה: אבנו של שבט גד

רבינו בחיי נדרש לשבטה של האבן, שבט גד, שהרבה לצאת למלחמה ("גד גדוד יגודנו") וכתב, ש"סגולת האבן הזו שמחזקת את הלב שלא ירך בלכתו למלחמה". שמה של האחלמה אינו מלשון "חלום" אלא מלשון "החלמה" וחוזק – לדעתו.

אבנים סגולות – מעניקות הבנה וסובלנות, מאזנות את מאגרי האנרגיה בגוף ומייצגות התעוררות הנפש.עוזר בדלקת פרקים, בעיות תעוקה בחזה ובכלל מועקות.צבעה סגול, מחזקת את כוחו ולבו, מסירה דאגה ופחד, והאדם שנושאה יזכה לשלוט באויביו מבלי יגון ואנחה.זהו צבע שמעורר התנגדות אצל רבים ומצד שני אהדה אצל אחרים.

הסגול מקושר לרוחניות, לאינטואיציה, דמיון ומעוף. אבן הגנה נגד "העין הרע, מסייעת למצוא את השקט הפנימי ולהביא לידי ביטוי את היופי הפנימי שלנו מסייעת לנו לגלות יותר הבנה ולסלוח ביתר קלות

עוזרת להתגבר על צער ופחדים. מסייעת באיבחון העין השלישית..מפתחת סבלנות וטובה למדיטציות

 

שבט אשר – אבן תרשיש

תרשיש: אבנו של שבט אשר

סגולת התרשיש להועיל לאברי הנשימה ולרכות הלב ולמרה שחורה. היא מגרשת ומבריחה רוחות רעות, מונעת חלומות רעים ומחכימה את הפתאים. היא גם מרפאת פחד ורעדה, והנושא אותה מוצא חן בעיני כל רואיו ומצליח במסחרו והוא מתפקח בעיסוקי העולם. אבן זו ניתנה לאשר מפני שהיא בצבעה מזכירה את הים ועל כן מתאימה לאשר עליו נאמר "אשר ישב לחוף ימים ועל מפרציו ישכון".

אבנים ורודות – מאפשרות לאהוב ולהיות אהובים, מרגיעות ומעניקות תחושת הגנה."תרופה" טובה לחולי לב להשקיט את הפחדים והמתח ממחלת לב, "תרופה" טובה להורדת לחץ על כל גווניו, טוב "לאמהות" חדשות לאחר לידה לריבוי וגידול יצירת החלב ולהרגיל אותן לאמהות.צבעה ורוד עד לבן כהה או כמי הים הנוטים לירוק , סגולת האבן לחכמה, מרפאה פחד ורכות הלב, וכן מועילה לאברי הנשימה, הנושא אותו מוצא חן בעיני כל רואיו ומתפקח בעסקי העולם.

 שבט יוסף – אבן שוהם

שוהם: אבנו של שבט יוסף

יוסף "נשא חן בעיני כל רואיו" הן בעיני אדוניו, והן להוותו- בעיני אשת אדוניו. ואומנם רבינו בחיי כותב שסגולת אבן זו לתת חן לאדם בעיני כל רואיו, ומי שנושאה בבית המלכות תועיל הרבה ויצליח ויהיו דברים נשמעים. במדרש תלפיות נאמר, שהשוהם "מועיל לזכירה, ומשקיט הלב, מאיר העיניים ומרבה אהבת לימוד התורה והחכמה.

צבעה שחור, סגולתה שמועילה לזיכרון ושפור הראיה, מלמדת לדבר בחכמה, ונותנת חן לאדם בעיני כל רואיו. ומי שנושאה בבית המלכות תועיל הרבה ויצליח ויהיו דבריו נשמעים.

אבנים שחורות– מעניקות הגנה, ונגד עין הרע ומזיקים. טובה נגד פחדים ומצבי רוח שלילים. מגבירה שליטה עצמית. מגבירה את החוסן הפיזי של האדם. מאזנת את אנרגיות הגוף.
 שבט בנימין – אבן ישפה

ישפה: אבנו של שבט בנימין

סגולותיה להגן על האדם הנושא אותה שלא יתנו לו סמים ממיתים, ושלא ימות ויטבע בשטף ימים ונחלים מרפאת חולשת הקיבה, עוצרת שטפי דם. מחזקת את איכות הראיה, ומועילה לאשה המקשה ללדת. אבן זו ניתנה לשבט בנימין מפני כח המעצור שבו, שהיה לרצון לפני ה', שסגר פיו ולא הלשין לאביו על אחיו בעניין מכירת יוסף. אבן זו מזכירה גם את זכות רחל אמו שילדה אותו ומתה בעת לדתה. מתאימה לכך תכונות האבן המועילה למקשה ללדת.

צבעה חום אדמדם, עוצרת שטפי דם, מחזקת איכות הראיה, מועילה לאישה המקשה לילד, וכן מגינה על האדם שלא יתנו לו סמים ממיתים ושלא ימות ויטבע בשטף ימים ונחלים, ומרפאה חולשת הקיבה. טוב לבעיות לב ולהרגשה מעיקה, "תרופה" מווסתת ומאזנת הפועלת על הלב, הזיכרון, הראש והמוח. מעודדת את התמדה והמשכיות טובה לשחרור מתחים מסייעת לפתח חוסן פיזי ויכולת סיבולת .

.